JAK BEZPIECZNIE ROBIĆ ZAKUPY W SIECI

przez | 8 sierpnia 2019

JAK BEZPIECZNIE ROBIĆ ZAKUPY W SIECI

Nadal najwięcej zakupów robimy w sklepach stacjonarnych, ale coraz częściej przenosimy je także do sieci. Zakupy w e –sklepie są coraz powszechniejsze.

Sprzyja temu stała dostępność towarów, brak przerw wymuszonych godzinami, czy nawet całymi dniami, a przede wszystkim zdecydowanie niższe ceny.

Tym niższym cenom sprzyja brak konieczności budowania sieci sklepów sprzedażowych oraz praktycznie niczym nieograniczony rozmiar wirtualnych półek.

Dla kupującego kolejnym z atutów jest oczywiście czas, przejrzenie magazynów sklepowych w sklepie internetowym zajmuje kilka, kilkanaście minut.

Wyjście do sklepu stacjonarnego to zdecydowanie dłuższa wyprawa. Warto zauważyć, że coraz więcej sieci handlowych stosuje politykę sprzedaży w sklepach stacjonarnych i równolegle w e-sklepie.

Coraz częściej także zdarza się, że wybrany towar w sklepie stacjonarnym jest tylko nieliczną reprezentacją, a konkretne modele zamawiane są dopiero po zamówieniu przez klienta.

Sklepy internetowe z kolei starają się upodobnić do tych realnych. Coraz częściej istnieje możliwość skorzystania z usługi przymierzenia rzeczy i ich bezpłatnego odesłania.

Bardzo szeroko jest oferta odbioru towaru: poczta, kurier, odbiór osobisty, ale też paczkomaty czy dostarczanie zakupów do placówek pocztowych czy popularnych sieci spożywczych.

Coraz mniej skomplikowane jest także płacenie za e-zakupy. Powszechne stają się już raty zero procent, czy płatność bez podawania nadmiaru danych.

Bezpieczne zakupy online

Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci

Dlaczego więc tylko 7 % Polaków wybiera e- sklepy? Z pewnością wynika to z naszej ostrożności. Słusznie, wchodząc do sklepu stacjonarnego raczej nie musimy się obawiać, że towar zniknie z naszych oczu.

W Internecie zdecydowanie łatwiej o sklepy tylko udające renomowane marki, zapełnione podróbkami znanych towarów.

Musimy pamiętać, że jeśli towar jest podejrzanie tani, zdecydowanie tańszy niż ten najtańszy w porównywarce prawie na pewno będzie to podróbka.

Pamiętajmy jednak, ze nie jesteśmy całkowicie bezbronni- po pierwsze zawsze obejrzyjmy dokładnie regulamin sklepu. Znajdziemy tam dane, jaki podmiot gospodarczy jest jego właścicielem.

Zerknijmy dalej, jakie dane zawarte są w KRS, a nawet sprawdźmy na mapie gogle, gdzie mieści się siedziba e- sklepu. Egzotycznie brzmiący adres powinien zmusić nas do chwili refleksji.

Czasami wystarczy pół godziny, aby zaoszczędzić sobie stresu i pieniędzy. Na wszelki wypadek warto jednak zastosować procedurę bezpieczeństwa.

Zakup w e- sklepie warto wykonać przy użyciu karty płatniczej. Bezpieczeństwo zapewnia nam wówczas procedura chargeback.

Jest to opcja zwrotu środków na kartę, która w przypadku e- sklepu zabezpiecza nas, pozwalając na zwrot środków na kartę.

Dzieje się tak w przypadku gdy dostarczony nam towar jest uszkodzony, zwróciliśmy towar, bo był uszkodzony, a nie dostaliśmy z powrotem pieniędzy; czy wręcz nie dostarczono nam towaru.

Chargeback to usługa naszego banku. Jeśli więc mamy problem z odzyskaniem naszych pieniędzy zwracamy się do banku.

Jest sprawą oczywista, że zaczynamy procedurę od próby polubownego rozwiązanie problemów bezpośrednio ze sprzedawcą.

Jeśli jednak mamy z tym wyraźny problem, pozostaje nam bezpiecznik w postaci chargeback. Ta usługa zapewni nam zwrot środków na konto osobiste.