KARTA KREDYTOWA – ZA I PRZECIW

przez | 8 sierpnia 2019

KARTA KREDYTOWA – ZA I PRZECIW

Plastikowa karta kredytowa, zwana popularnie kredytówką to niezwykle praktyczny instrument płatniczy.

Przy jej pomocy zapłacimy za zakupy w osiedlowym sklepie, opłacimy kurs taksówką, zakupimy bilety lotnicze, uregulujemy rachunek za hotel, a nawet opłacimy rachunki za czynsz czy wodę. Korzystanie z niej jest często prostsze niż używanie gotówki.

Niewielki kawałek plastiku możemy mieć zawsze przy sobie, nie musimy pamiętać o wizytach w bankomatach, a nawet przejmować się, czy mamy wystarczającą ilość drobnych do parkometru.

Dlaczego warto mieć kartę kredytową?

Dzięki dynamicznie rozwijającym się technologiom płatność kartą wymaga od nas tylko jednego ruchu ręką. Niewątpliwy atut kredytówki to wygoda. Ale nie jedyny.

Kolejnym jest z pewnością okres bezodsetkowy tzw. grace period. Czas ten nieco się różni, w zależności od banku, który wydał nam kartę, ale zwykle trwa około dwóch miesięcy.

Jest to czas, w którym bank nie nalicza nam żadnych opłat od pożyczonych za pośrednictwem karty pieniędzy.

W praktyce oznacza to, że za zakupy wykonane kredytówką przez prawie dwa miesiące bank nie policzy nam żadnych kosztów odsetkowych. Także po zakończeniu tego okresu oprocentowanie na karcie kredytowej bywa korzystne.

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami banki nie mają prawa oprocentować kredytu powyżej czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Obecnie jest to 10 %.

Takie maksymalne oprocentowanie zapłacą posiadacze kredytówki po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Tymczasem, w przypadku innych kredytów konsumpcyjnych banki dodatkowo pobierają prowizję.

Prowizja to przecież nie odsetki, a więc przepisy nie zabraniają jej naliczania, prawda? A przecież w przypadku kart kredytowych także możliwe jest rozłożenie zadłużenia na raty, podobnie jak przy spłacie kredytu.

Kredytówką zapłacimy nie tylko w tradycyjnym sklepie, ale także dokonamy płatności za zakupy w Internecie.

Karta kredytowa - Chargeback i Moneyback

Karta kredytowa – Chargeback i Moneyback

W tym przypadku płatność kartą to przede wszystkim bezpieczeństwo naszych zakupów, gwarantowane przez tzw. chargeback. Opcja ta zabezpiecza nas przed oszustwem internetowym czy po prostu błędem technicznym.

Kolejna zaleta karty to programy promocyjne i systemy zwrotów tzw. moneyback. Praktycznie każda karta dostępna obecnie na rynku oferuje posiadaczowi rejestracje czy automatyczne członkostwo w grupach czy programach rabatowych.

Dzięki nim na konto kredytówki wraca część wydanej kwoty.

Największą zaletą karty kredytowej jest jednak bezpieczeństwo. Kradzież portfela czy zgubienie papierowych pieniędzy to zwykle po prostu strata, brak bowiem możliwości ich odzyskania.

W przypadku karty to banki biorą na siebie odpowiedzialność nawet kilkadziesiąt godzin wstecz liczonych od momentu zastrzeżenia karty.

Usługa ta nie zawsze jest standardem, zawsze jednak możliwa jest opcja wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Dlaczego nie warto mieć karty kredytowej?

Czy zwróciliście uwagę jak zmienił się wygląd naszych portfeli? Kiedyś przegródka na banknoty, zapinana kieszonka na monety, ewentualnie miejsce na dowód osobisty były zupełnie wystarczające.

Dzisiaj bodaj najważniejsze są przegródki na karty kredytowe. Nosimy przy sobie coraz mniej gotówki, a coraz więcej plastikowych kart kredytowych.

Oferuje nam je praktycznie każdy bank, jako dodatek do rachunku rozliczeniowego, kredytu hipotecznego czy komercyjnego.

Kredytówki to bardzo popularny produkt bankowy kuszący ciekawym, często indywidualnym wyglądem, pozwalający na szybką płatność przy pomocy gestu.

Często w kolorystyce odpowiadającej naszemu statusowi majątkowemu i niejako go potwierdzającemu. Złote karty, platynowe karty, kolorowe dla naszych dzieci…

Wygoda płynąca z użytkowania kart kredytowych faktycznie jest nie do przecenienia. Trzeba jednak mieć świadomość, że karta kredytowa przy wielu swych zaletach ma także liczne wady.

Pierwszą z nich i z pewnością najistotniejszą jest to, że posiadacz kredytówki, aby korzystać z niej sensownie i w sposób przynoszący korzyści finansowe musi posiadać określone cechy charakteru.

Z pewnością jeśli masz skłonność do impulsywnych, nie do końca przemyślanych zakupów, nie jesteś systematyczny i nie zwracasz uwagi na daty w kalendarzu, a do tego nie przywiązujesz wagi do drobiazgów, także drobnych monet – karta kredytowa nie jest dla ciebie!

Cały czas powinieneś pamiętać, że płacąc kartą nie wydajesz swoich pieniędzy, a pieniądze banku. Innymi słowy zadłużasz się, a z każdego długu trzeba się rozliczyć.

Nie dość na tym – karty kredytowe są zwykle dość drogie- płacisz nie tylko za wydanie karty, ale też za jej obsługę. Roczny koszt utrzymania karty, zwłaszcza w przypadku premium, gold czy platinum może wynosić nawet kilkaset złotych.

Dobrą wiadomością jest to, że części z tych opłat można uniknąć, ale trzeba pamiętać o warunkach, jakie postawił nam bank wydając kartę. Najczęściej jest to systematyczne korzystanie do wymaganej kwoty.

Wypłaty z bankomatu kartą kredytową

Karta kredytowa nie do bankomatów!

Największy koszt poniesiesz korzystając z karty, aby wypłacić pieniądze z bankomatu. Ta transakcja obciążona jest zwykle wysoką prowizją. Nic w tym dziwnego, płatność gotówką to zaprzeczenie całej idei kredytówki.

Równie groźny jest brak wpłaty minimalnej w określonym terminie, czy spadek salda karty poniżej określonego minimum. Koszty monitów i powiadomień mogą wynosić nawet 50 zł.

To jedna z najdroższych korespondencji jaka można otrzymać w życiu. Jednak bodaj największą wadą karty kredytowej jest zarządzanie własnym budżetem.

Przy realizowaniu transakcji kartą, nie widzimy jakie jest jej saldo. Jeśli może to dla ciebie stwarzać pokusę zadłużania się, karta kredytowa z pewnością nie jest dla ciebie.