SUKCES DLA KAŻDEGO

SUKCES DLA KAŻDEGO? TAK

Jak twierdzi Brian Tracy, ludzie sukcesu przede wszystkim planują. Jak się okazało jednak, tylko 3 % ludzi zapisuje plany i cele.

Zbadano losy absolwentów Harvardu i okazało się, że ludzie, którzy mieli zapisane plany zarabiali dziesięć razy więcej niż ludzie bez planów lub bez zapisanych planów.

Okazuje się, że zapisywanie przebiegu dnia czy tygodnia pozwala oszczędzić aż 25 % czasu i aż 1000 % sił witalnych. Bez zapisywania nie ma sukcesu.

Sukces dla każdego – ABCDE…

Na liście należy podzielić rzeczy według stopnia ważności oraz stopnia pilności. To tak zwana skala ABCDE, gdzie A oznacza – sprawy, które musisz zrobić (A1, A2, A3…), w przeciwnym razie będą poważne ujemne konsekwencje.

B – rzeczy, które musisz zrobić, ale konsekwencje odłożenia są umiarkowane, najpierw należy zrobić A.

Sektor C – rzeczy miłe, których niezrobienie jest bez konsekwencji – lunch ze znajomym, kawa, pogawędka, koncert, itp.

D – rzeczy, które zlecasz komuś innemu i oszczędzasz czas na 20 % rzeczy z grupy A.

Rób tylko to, co tylko Ty możesz zrobić – wszystko, co może za Ciebie zrobić pracownik, podwładny – deleguj.

E – oznacza eliminację rzeczy mało ważnych.

Jest istotne, że załatwianie drobiazgów zajmuje nieraz cały dzień, a nie przynosi wymiernych korzyści.

Zgodnie ze słynną regułą 80/20 tylko 20% spraw przynosi aż 80 % korzyści, reszta to zjadacze czasu (telewizja, gry on-line, zakupy w sieci, gg, itd.).

Na 10 rzeczy tylko 2 są trudne, reszta to łatwe, ale ważne są te dwie trudne rzeczy, a nie 8 łatwych.

Ludzie sukcesu zmuszają się, żeby zrobić coś trudnego, przełamują się, próbują innych sposobów, nie wpadają w rutynę.

Ludzie porażki robią stale te same łatwe rzeczy – jest miło, ale nie idą do przodu.

Odróżnić trzeba też rzeczy ważne (sam określasz, co jest ważne) i pilne, które trzeba załatwić, bo będą konsekwencje, np. płatności w terminie.

Rzeczy ważne robi się wcześniej i jest ich więcej, a im więcej ważnych, tym lepiej – pozostałe odkładaj na później.

Nie możesz zająć się czymś nowym nie dokończywszy starych spraw, nie eliminując rzeczy błahych.

Przeszkody w drodze do sukcesu

Czego możesz się pozbyć lub przekazać innym? Na czym marnujesz najwięcej czasu?

Nieważne sprawy to często miłe rzeczy, jak rozrywka, pogaduszki, na których nie zarabiasz Ty, lecz operator sieci, dyrektor kina czy kierownik lokalu nocnego.

Musisz też pamiętać, że istnieje skończona lista rzeczy, które możesz zrobić każdego tygodnia i w ogóle skończona ilość spraw, którymi zajmiesz się w życiu.

Od tego, jak i czy wykonasz swoją część zależy czasem los innych ludzi i ich cegiełka w rozwoju świata.

„Wąskie gardło” – to teoria ograniczeń, która zmusza do pytania, jaki czynnik ograniczający określa prędkość zadania?

Przykładowo trzeba zwiększyć dochody. Ok., ale co przeszkadza? Co ogranicza realizację?

Usunięcie ograniczeń przyspieszy wszystko inne. Większość skupia się na małych ograniczeniach, nie patrzą jednak na ograniczenia kluczowe.

Problem jest w Tobie…

A badania dowiodły, że 80% ograniczeń to ograniczenia wewnętrzne – nawyki myślowe, postawy, niska samoocena, błędne wartości, coś, co jest w Tobie.

Tylko jedna piąta ograniczeń leży na zewnątrz i są niezależne od Twojej woli. Co w nas samych nas powstrzymuje? Popracuj nad tym.

Prawo wymuszonej efektywności głosi, że zawsze jest czas na najważniejsze sprawy, lecz nigdy nie ma czasu na wszystko. Jakie są ważne sprawy? W domu, pracy, życiu, społeczeństwie?

Co robisz najbardziej wartościowego? Jakie wyniki są najważniejsze? Czego oczekują ludzie? Jaką rzecz możesz zrobić tylko Ty? Co możesz tylko Ty zrobić?

Jest tylko jedna odpowiedź – nie ma ludzi-omnibusów. Znajdź tę rzecz i zacznij ją robić. I tylko to. Porażki wynikają z pracy nad mało ważnymi rzeczami.

Pracuj nad jedną rzeczą. Koncentruj się na jednej rzeczy. Jeśli się tego nauczysz – masz cały świat u swych stóp. Tylko 2 % populacji tak myśli i to oni są najbogatsi.

Mniej niż 10 % potencjału wykorzystujemy, a właściwie tylko 2%. Możesz pokonać każdy problem. Ale trzeba zacząć i rozwijać to.

Każdy pracownik rozwiązuje problemy w organizacji, im lepiej to robi, tym większe ma sukcesy.

Ludzie którzy awansują, rozwiązują małe problemy, kiedy je zrobią, dostają do rozwikłania większe.

Najpierw małe, potem wielkie. Potem największe, nie zaczynaj od nich nigdy, zaczynaj od tych małych.

Sukces dla każdego – radzenie sobie z trudnościami

Kreatywne rozwiązywanie problemów:

I. jasność problemu = 80% całego sukcesu, jej brak to 80% każdej porażki; musisz jasno określić, co chcesz i zapytać jasno, na czym polega dany problem?

II. koncentracja – wszyscy geniusze w ludzkości koncentrowali się na jednym problemie, nie rozpraszali się.

Ludzie sukcesu posługują się technikami myślenia, które prowadzą do sukcesu. Newton kontemplował problem grawitacji, aż go rozwiązał.

1. cele, których się intensywnie pożąda – planuj, pomyśl o korzyściach, umysł ci podsunie pomysły, idee, uwolnij myślenie.

2. palące problemy – jeśli jest coś, co wywołuje niepokój, to im więcej emocji w to włożysz, tym lepiej;

3. stymulująca kreatywność – dobre pytania to pytania ciekawe, co zamierzasz zrobić, czy jest lepszy sposób, jak można to zrobić inaczej?

Sukces dla każdego – burza mózgów

Burza myśli: myśl na papierze, robią to wszyscy ludzie sukcesu, mają oni zawsze pod ręką długopis i kartkę, pojawia się pomysł i zapisujesz go od razu, weź sobie bloczek kartek, zapisz cel lub problem w formie pytania.

Np. co mogę zrobić aby zwiększyć dochody o 25 % w ciągu roku albo chcę zrzucić 12 kg, co robić, by mieć 2 godziny dziennie więcej?

Musisz mieć minimum 20 odpowiedzi na to pytanie, nie 19, ale może być więcej niż 20.

Pierwsze 3 lub 5 przychodzi łatwo, potem coraz trudniej, jednak im trudniej, im bardziej się wysilisz, tym lepsze odpowiedzi się pojawią.

Czasem dopiero ostatnia jest poprawna, właściwa, wiele osób odmieniło w ten sposób swoje życie. Kiedy skończysz, wybierz jedną odpowiedź.

I natychmiast podejmij działanie, jeśli nie podejmiesz jej, nic się nie wydarzy. Kiedy wybierasz jedną odpowiedź, wszystkie inne zaczynają działać.

Zakłada się, że zawsze istnieje logiczne rozwiązanie problemu – każdy problem we wszystkich dziedzinach ma jakieś rozwiązanie.

W ten sposób wiesz, że gdzieś ono jest, trzeba je tylko znaleźć. Im więcej podasz różnych rozwiązań, tym lepiej, potem następuje selekcja.

Dowolna decyzja jest lepsza niż jej brak. Potem zlecaj, i wykonaj, powierzaj.

Problem powraca, jeśli nie ma decyzji, terminu oddania, definicji wyników, wszelka dyskusja bez działania to strata czasu.

Praca w grupie

Grupowa metoda metody burzy umysłu to tzw. burza mózgów: wymaga grupy ludzi. Sesja wymaga jasno postawionego pytania.

Nie można pytać, jak możemy zwiększyć opłacalność – to jest niejasne, lepiej pytać konkretnie: np. jak zwiększyć sprzedaż produktu lub usługi o 28% w ciągu 4 miesięcy?

Grupa musi liczyć od 4-7 osób, powyżej i poniżej tej liczby jest źle, cała sesja trwa od 15-45 min., najlepiej zacznij sesję, powiedz, że będzie trwać 45 min., a zakończysz wcześniej.

Chodzi tylko o liczbę opcji, nie ich jakość, zatem:

1. nie oceniaj,

2. nie komentuj,

3. nie krytykuj, ponieważ każda ocena blokuje kreatywność, nie można nikogo wyśmiewać, ma to być zabawa, zwariowane pomysły, które ktoś zapisuje, potem są dopiero oceny i eliminacja.

Sukces dla każdego - podsumowanie

Sukces dla każdego – podsumowanie

80 % decyzji należy podjąć natychmiast. Musisz mieć w życiu jakiś dead-line, np. oddaję doktorat w przyszłą sobotę o 8 rano; za rok kończę definitywnie naukę i zaczynam zarabiać, jutro dzwonię do 12 kontrahentów.

Działanie daje informacje zwrotne, są one zaś podstawą sukcesu. Lęk i niezdecydowanie to pewna porażka, jeśli się wahasz – podejmij jakąkolwiek decyzję.

Ludzie sukcesu nie zawsze podejmują słuszne decyzję, podejmują jednak decyzje, bo każda decyzja jest lepsza od żadnej.

Przemyśl całą swoją sytuację, a potem zacznij działać. Lepiej robić cokolwiek niż nic.

Rób tak, jakby porażka była niemożliwa. Wielkość człowieka oznacza czasem działanie bez gwarancji sukcesu, jakby mimo wszystko, z wysiłkiem.

Sukces przychodzi dzięki ciężkiej pracy. Nic lepszego dotąd nie wymyślono.